BİYOPLASTİK NEDİR?

Biyoplastikler bitkisel yağlar, bitki nişastaları ve mikroorganizmalar gibi yenilenebilir biyolojik kaynaklardan elde edilen plastiklerdir. Biyoplastiklerin birçoğu doğada biyobozunur özellik gösterir ve çözünerek kendiliğinden doğaya karışır. Geleceğin ambalaj malzemesi olarak üretilen biyoplastikler ile fosil yakıtların kullanımını azaltmak, atmosfer ve çevre tahribatını en az düzeye indirmek ve geleceğe daha sağlıklı bir dünya bırakabilmek amaçlanıyor.

Bilinen İlk Biyoplastik Ne Zaman Kim Tarafından Üretilmiştir?

Bilinen ilk biyo bazlı plastik olan polihidroksibütirat (PHB), Fransız bir araştırmacı olan Maurice Lemoigne tarafından 1926 yılında Bacillus megaterium bakterisi üzerinde çalışırken keşfedildi. Lemoigne’nin yaptığı keşfin önemi, petrolün o dönem ucuz ve bol olmasından ötürü onlarca yıl idrak edilememiştir. 1970’lerin ortasında çıkan petrol krizi, petrol bazlı ürünlere alternatif arayışını yeniden gündeme getirmiştir.

Biyoplastikler Hangi Maddelerden Üretilir?

Biyoplastikler üretildikleri maddelere göre çeşitlenirler. Örneğin nişasta bazlı, polilaktik asit (PLA), poli-3-(PHB) hidroksibutirat, poliamid 11 (PA 11), biyo-kaynaklı polietilen, genetik olarak değiştirilmiş biyoplastikler gibi çeşitleri bulunmaktadır. Geleceğin plastik malzemelerinin bahsedilen şekilde üretilmesi doğanın korunması açısından oldukça önemli olacaktır. Böylece çevremizde ve doğal ortamda toksik madde birikimi azalacaktır.

Kaynak:https://geridonusdergisi.com/sozluk/biyoplastik-nedir/

Bu içeriği paylaş!
Veganİstasyon

Veganİstasyon Hakkında

Veganİstasyon yazar hesabıdır.

Veganİstasyon adlı yazarın tüm yazılarını görüntüle →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.