MALATYA VEGAN MUTFAĞINI TESCİLLETMEK İSTİYOR

malatya vegan

Doğu’nun Ege’si olarak bilinen Malatya, mutfağının gastronomi alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesi için çalışma başlattı.

Tahıl tarımının yaygın olduğu ve buna bağlı olarak bulgur tüketimi ile öne çıkan Malatya mutfağı 70’i aşkın bulgur köftesi ile veganlara önemli bir kaynak sunuyor.

AA’nın haberine göre Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Buğdayla ile ilgili sürecin Malatya’da başladığını ve Arslantepe’de buğday ile mübadele işlemlerinin ve buğday çeşitlerinden oluşan değişik yemek türlerinin olduğunu görünce ister istemez bizim de alanımız ve tercih noktamız vegan mutfağı oldu. Vegan mutfağı noktasında şu anda arkadaşlarımız Malatya’nın hem kırsalında, hem ilçe merkezlerinde, hem şehir merkezinde büyük bir çalışma içerisindeler. Özellikle köfte çeşitleri ve bulgurdan yapılan yemeklerle ilgili ve buna benzer çeşitlerle ve türevleri ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar neticelendiğinde dokümanlarıyla vegan mutfağında tescil edilmek üzere UNESCO komisyonuna sunulacak. Bizim amacımız vegan mutfağı ile ilgili müracaatımızın altyapısını 2023 yılına kadar tamamlayıp 2023’te en kısa zamanda değerlendirilmesi ve Malatya’nın vegan mutfağında tescil edilmesi.” şeklinde bilgi verdi.

2018 yılında düzenlenen Uluslararası İstanbul Vegan Festivali’nde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan stantta, kentin en önemli yemeği olan Kiraz Yaprağından Ekşili Köfte Kaju yağından yapılan yoğurtla pişirilerek ikram edilmiş, bu yemeğin haricinde yavandan ıspanaklı içli köfte, ekşili ıspanaklı içli köfte, mercimekli köfte, yavan külah dolması ve lahana sarması, zeytinyağlı kayısı tatlısı ve Malatya kurabiyesi de beğenilere sunulmuştu.

Görsel kaynak: http://www.malatya.gov.tr/malatya-vegan-mutfagi

Bu içeriği paylaş!
Veganİstasyon

About Veganİstasyon

Veganİstasyon yazar hesabıdır.

View all posts by Veganİstasyon →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir