Eating Plant-Based (Bitkisel Beslenme) Kitap İncelemesi

Kanser Alanında Uzman Doktor Olan İki Kız Kardeş Neden Bitkisel Beslenme Üzerine Kitap Yazdı Ve Neden Onu Okumamız Gerekiyor?

Kendinizi dünyanın en önde gelen ölüm nedenlerinden olan kalp hastalığı ve kanserden nasıl koruyacağınızı merak ediyorsanız, Dr Shireen ve Zahra Kassam kardeşler tarafından kaleme alınanBitkisel Beslenme: Sorularınıza Bilimsel Cevaplar kitabını mutlaka okumalısınız. Onlar bu kitabı, “insanlara sağlıklı bitkisel bir beslenmeyi benimsemeleri için güven teşkil ederek, kendi sağlıkları ve bu gezegeni beraber paylaştığımız herkes için doğru bir karar olduğunu gerçekten anlayacaklarını” umarak yazdılar.

Seçkin Yazarlar Kanıta Dayalı Bilgi Sağlar

Dr. Shireen Kassam, İngiltere, Londra’da çalışan bir Hematolog ve Dr. Zahra Kassam, Kanada, Toronto’da bir Radyasyon Onkoloğudur. Her ikisi de tıp eğitimleri sırasında, dünya çapındaki çoğu doktorda olduğu gibi, kronik hastalıkların önlenmesi ve yönetilmesinde beslenmenin faydalarını gösteren önemli kanıtlar konusunda eğitim almadıklarını doğrulamaktadırlar. Hastalıkların temel nedenine ve sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerine odaklanan bir tıp dalı olan Yaşam Tarzı Tıbbının gücünü ve beslenmenin gücünü keşfettikten sonra, her ikisi de ülkelerinde kâr amacı gütmeyen, bitkisel beslenme konusunda kanıta dayalı eğitim veren ve bu konuda savunuculuğunu üstlenen sağlık kuruluşları (Bitki Temelli Sağlık Profesyonelleri ve Bitki Temelli Kanada) kurdular.

Gıda Seçimlerinin İnsan Sağlığına Etkisi

İnsan sağlığı için daha fazla bitkisel gıdaların tüketilmesi yönündeki ezici kanıtlara rağmen, diyette et, süt ve yumurta ihtiyacına dair asılsız efsaneler hala devam etmektedir. Yazarlar, aşağıdakiler gibi yaygın korkuları ele almak için okunması kolay  soru-cevap yaklaşımı kullanır:

– Bitkisel bir diyette yeterli proteini nasıl alabilirim? – Çocuklar için güvenli mi? – Soya güvenli mi? (ve evet öyle, daha fazlasını öğrenmek için lütfen kitabı okuyun!)

Gıda Seçimlerinin Çevre Üzerindeki Etkisi

Yazarlar, kitaplarının bir bölümünü Gezegen Sağlığına Yönelik Konulara ayırmışlardır. Tıpkı Kassam kardeşlerin çok etkili bir şekilde yaptıkları gibi, tüm sağlık profesyonellerinin gezegenin sağlığını savunması gerekir çünkü onsuz insan sağlığında bahsetmek mümkün değildir. Dünyanın büyük bir çiftliğe dönüştürüldüğü inkar edilemez bir gerçektir. Tarım arazilerinin yüzde sekseni et ve süt hayvancılığı için kullanılmaktadır, fakat kelimenin tam anlamıyla bizi hasta eden bu yiyecekleri tüketmemize bile gerek yoktur.

Ya Hep Ya Hiç Olmak Zorunda Değil

%100 bitkisel (vegan) olma düşüncesi gözünüzü korkutuyorsa, bunun bir ‘ya hep ya hiç’ önerisi olmadığını lütfen unutmayın. Sadece günde bir öğününüz ile başlayın. Sığır etini fasulyeyle, tavuğu nohutla, inek sütünü soya sütüyle değiştirebilir misiniz? Hayvansal kaynaklı gıdalardan bitkisel gıdalara yapacağınız geçiş ne olursa olsun, kendi sağlığınız, gezegenimiz ve tüm canlılar için bir kazan-kazan durumu olacaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin

Kayıtlı bir Diyetisyen olarak benim tutkum, bitkisel gıdaların kanıtlanan faydalarını tanıtmaktır. Hiçbir şeyin tadı sağlıklı hissetmek kadar güzel olamaz. www.plangtevity.com web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu içeriği paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir