Aquafaba Nedir?

5/5 - (1 vote)

Latince aqua (su) ve faba (baklagil) kelimelerinin birleşiminden oluşan “aquafaba”, bakliyatların kaynatılması ile oluşan sıvıdır. Aquafaba ilk olarak yumurta akının köpürtücü özelliğine bitkisel bir alternatif aranırken keşfedilmiş, daha sonra stabil köpük, emülsiyon ve jel üretebilmesi sebebiyle birçok gıdanın içeriğinde kullanılmıştır.
2015 yılında mühendis Goose Wohlt tarafından bulunduğu söylense de bazı kaynaklarda bu kavramın hayatımıza girmesinin Fransız şef Joel Roessel aracılığıyla olduğu yazıyor.

Nasıl üretilir?
Genellikle nohuttan elde edilen aquafaba üretimi için nohut antibesinsel öğeleri azaltmak ve pişirme süresini kısaltmak için suda bekletilir. Bekleme süresi sonunda ıslatma suyu dökülür ve nohut haşlanır. Nohutlar süzüldüğünde elde edilen sıvı, aquafaba olarak adlandırılır.
Aquafaba genellikle nohut suyundan elde edilir ancak mercimek, börülce ya da kuru fasulye gibi bakliyatların kaynama suyundan da yapılabilir. En iyi kabaran ve yumurta akı alternatifi ise nohut suyudur.

Nerelerde kullanılır?
Yapımında yumurta akı kullanılan kekler, dondurulmuş kremalar, brownie’ler ya da macaron gibi tariflerde kullanılabilir. Ek olarak pek çok tatlıda bağlayıcı olarak kullanılabilir. Tatlının yanı sıra vegan mayonez ya da tereyağı yapımında da aquafaba kullanılabilir.

Faydaları nelerdir?
Elbette bakliyatın kendisi kadar protein barındırmıyor ama aquafaba da kayda değer bir protein kaynağı. Çok az kalori içeriyor ve antioksidan açısından oldukça zengin. Üstelik sağlıklı yağları da içerisinde barındırıyor.

Kaynaklar:
https://www.fitolsam.com/blog/aquafaba-nohut-suyu-nedir-faydalari-nelerdir
https://www.gidabilgi.com/Makale/Detay/aquafaba-nedir-5c1c1b
https://yemek.com/aquafaba-nedir/

Bu içeriği paylaş!
Veganİstasyon

About Veganİstasyon

Veganİstasyon yönetici hesabıdır.

View all posts by Veganİstasyon →

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir