Veganuary Nedir?

5/5 - (1 vote)

İngilizce’de Ocak ayı anlamına gelen January ve vegan kelimelerinin birleşiminden meydana gelen sözcük; Ocak ayı boyunca dünya çapındaki kişileri veganlığı denemeye teşvik eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun adıdır.

Kişilerin; yılın başında alışkanlıklarını değiştirmeye daha motive olduğunu gören kuruluş, bu hareketi başlatarak çevreyi korumanın, hayvanların acı çekmesini önlemenin ve milyonlarca insanın sağlığını iyileştirmenin bir yolu olarak bitki bazlı bir diyete geçmeye motive ediyor.

Market ve restoranlarda vegan gıda tedariğini artırmak için işletmelerle birlikte çalışıyor, medya kanallarıyla yaptıkları çalışmalarla veganlığı daha görünür ve erişilebilir hale getiriyor.

Elçileri arasında Joaquin Phoenix, Billie Eilish, Paul Mccartney, Alicia Silverstone gibi ünlü isimler bulunuyor.

Kurulduğu yıl olan 2014’te 3 bin kişinin katılım sağladığı harekete, 2022 kampanyası sırasında 620.000‘den fazla kişinin vegan diyeti deneme taahhüdünde bulunduğu söyleniyor.

Veganuary’nin anketlerine göre; 228 ülkeden bu harekete katılan kişilerin büyük çoğunluğunun (%62) motivasyonlarının hayvan refahı olduğu, navegan olan kişilerin %23’ünün Veganuary sonrası vegan olduğu, %43‘ünün ise hayvan tüketimini en az yarı yarıya azalttığı beyan ediliyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Bu hareket, kişileri 1 ay boyunca bitkisel beslenerek tamamen vegan bir yaşama geçmeye teşvik eder mi yoksa, vegan yaşam felsefesini yalnızca kısa süreli bir diyete indirgeyen bir oyunlaştırmadan mı ibaret?

Kaynaklar:
https://www.instagram.com/weareveganuary/
https://veganuary.com/

Bu içeriği paylaş!
Veganİstasyon

About Veganİstasyon

Veganİstasyon yönetici hesabıdır.

View all posts by Veganİstasyon →

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir